CategoriesBlog

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

Grip gibi salgın hastalıkların artış gösterdiği  dönemlerde bağışıklık sisteminizi güçlendirmek hastalıklara karşı koruyucu etki oluşturabilmektedir. Peki bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılabilir?

Grip gibi salgın hastalıkların artış gösterdiği  dönemlerde bağışıklık sisteminizi güçlendirmek hastalıklara karşı koruyucu etki oluşturabilmektedir. Peki bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılabilir?

Bağışıklık sistemi bütün diğer vücut sistemleri ile koordineli çalıştığından sadece beslenmeye değil, bütün sağlık tavsiyelerine dikkat edilmesi önem taşımaktadır. Aşağıdaki yaşam tarzı stratejileri bireyin bağışıklık sistemini daha güçlü hale getirebilmek adına verilen tavsiyelerden birkaçını kapsamaktadır:

 • Sigara ve alkolden uzak durmak
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Sağlıklı vücut ağırlığını korumak
 • Yeterince uyumak
 • Stresi en aza indirgemek
 • Suyu yeteri miktarda tüketmek
 • Yeterli ve düzenli beslenme

Ayrıca bağışıklığını güçlendirmek için tüketilebilecek 7 besin:

 1. Zerdeçal: Zerdeçal, sarı rengiyle bilinen bir baharat çeşidi. İçerdiği kurkumin ile antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahip. Zerdeçal tüketirken kurkumin etkinliğini artırmak için karabiber ile birlikte tüketmeyi ihmal etmeyin.
 2. Yeşil Sebzeler: Yeşillikler, bağışıklık sistemini güçlendirmen için ihtiyacın olan lif ve vitamin-mineralleri içeriyor. Bu nedenle günlük beslenmende yeşilliklerin eksik edilmemesi gerekmektedir.
 3. Zencefil: Yapılan çalışmalar, zencefilin hastalıkları önlemeye yardımcı olan anti-enflamatuar ve antioksidatif özelliklere sahip olduğunu gösteriyor.
 4. Sarımsak: Sarımsak, soğuk algınlığı ve diğer hastalıkların önlenmesi için uzun zamandır yaygın olarak kullanılır. Günde 1-2 diş sarımsağı yemeklerinize ekleyebilirsiniz.
 5. Yeşil Çay: Yeşil çay, diğer çay çeşitlerine göre daha az miktarda kafein içerir, bu nedenle siyah çay veya kahveye alternatif olarak tüketilebilir. Yeşil çay, içerisindeki flavonoidler sayesinde hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Günde 2-3 fincan yeşil çay içerek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.
 6. Badem: Badem bol miktarda E vitamini içerir. Ayrıca manganez, magnezyum ve lif açısından da zengindir. Kuruyemiş olarak kendinize uygun miktarlarda çiğ badem tüketmeyi tercih edebilirsiniz.
 7. Somon: Somon, içerdiği omega-3 yağ asitleri ile, bağışıklığınızı güçlendirir. Çünkü omega-3 yağ asitleri anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.